Top facebook2x Top twitter2x Top youtube2x Top phone2x 01202 483150 Top email2x Email us Top search2x Basket Login
Home / The Club / Committees and Rules
☰ More
Home / The Club / Committees and Rules

Committees and Rules

Commodore: Jim Atkins Hon. Secretary: Ted Vary

Vice Commodore: Bridget Allen Hon. Treasurer: Richard Phillips

Rear Commodore: Keith Barkway Sailing Sec: Keith Mitchell

Trustees: Paul Moores, Lawrence Crapper, John Roantree

Main Commitee (The Officers and Trustees (non-voting) plus elected members

  • Nick Woolley
  • Brenda Barkway
  • Sue Haynes
  • Barbara Osborne
  • Rory Barnes
  • Andrew Denison
  • Russel New
  • Phil Acton

House Management Sub-Committee*

  • Keith Barkway
  • Bridget Allen
  • Jim Atkins
  • Brenda Barkway
  • Andrew Denison
  • Nick Woolley
  • Phil Acton
  • Russell New
  • Steve Bulbick (safety representative)

Moorings & Storage Sub-Committee*

  • Jim Atkins
  • Bridget Allen
  • Keith Barkway
  • Nick Woolley
  • Sue Haynes
  • Rory Barnes
  • Russell New
  • Phil Acton
  • Barbara Osbourne

Bar & Catering Sub-Committee*

  • Barbara Osbornes (Chair)
  • Jim Atkins
  • Keith Barkway
  • Bridget Allen
  • Phil Acton
  • Sue Haynes
  • Andy Haynes
  • Russell New
  • Rory Barnes
  • Tony Harvey (By Invitation)


* The Flag officers are automatically entitled to sit on Club Sub-Committees

Sailing Committee

Flag Officers

Keith Mitchell (Sailing Secretary)

  • Dave Wagner (Hawks)
  • Claire Van Wingerden (Ladies) (Assistant Sailing Secretary)
  • Philip Whiston (Cruisers)
  • Simon Percival (Class 4)
  • Shaun Harris (Scows)
  • Keith Barkway (Class 5)
  • Dave Leigh Anderson (Juniors)
  • Sally Davison (RYA Principal) Co Opted
  • Nick Woolley (Elected Member)
  • Richard Beasley (Elected Member)
  • Sue Haynes (Elected Member)

To Contact your class captain, or any member of the committee please go to: Contact Us (The club office will put you in contact to the appropriate person)

The Club office is open Monday to Friday mornings between 10.00 and 13.00.

Assistants to the Hon. Secretary: Karen Kelly, Sally Davison and Julie Sephton

Normal Meeting Times:

Officers: Meeting will be arranged according to need

Main Committee: 3rd Monday each month (except July)

Moorings & Storage: 2nd Monday of each month (except April & July)

House Management: 2nd Monday of each month (except April & July)

Bar &Catering: 1st Tuesday of each month (except April & July)

Sailing: 2nd Tuesday of each month

Prospective membership meetings: 2nd Thursday of each month, as required


-

Each of the adopted sailing classes within Christchurch Sailing Club has a Class Captain. These Captains help organise the racing programme for their respective classes and will assist the Honorary Sailing Secretary with sailing issues which occur. The Sailing Committee is responsible for all Club sailing matters and usually meets on the second Tuesday of each month. The current Class Captains are listed below.

Class Captains

Cruiser Phil Whiston
Hawk David Wagner
Class 4 Simon Percival
Junior Drew Barnes
Junior Vice Captain Abi Hayles
Junior Coach Rory Barnes
Junior Co-Ordinator Dave Leigh-Anderson
Ladies Claire Van Wingerden
Class 5 Keith Barkway
Scow Shaun Harris
Honorary Sailing Secretary Keith Mitchell
Assistant Sailing Secretary

Claire Van Wingerden

RYA Trainining Principal Sally Davison
Safeguarding Co Ordinator Val Roantree
Support/ Safety Officer Stephen Bulbick
Club Librarian Romilly Meager
Cruiser Rally Co Ordinator
Club Dinghy Bosun Bill Foot
Summer Bosun Dennis Daly
Summer Bosun
Summer Bosun Bill Ritchie
Winter Bosun Colin Bungey

The Club rules apply to all members and visitors.

To find the full Christchurch Sailing Club Rules and Bylaws please visit the Downloads section of the website where they can be found.

See below for a diagram of the management and committee structure.

Downloads

Last updated 06:29 on 29 September 2020

© 2020 Christchurch Sailing Club powered by Sailing Club Manager